Спортът и влиянието му върху кожата
За здравето на кожата си обикновено разчитаме на здравословния хранителен режим, на добрата хидратация и, разбира се, на добре подбраната грижа с козметични продукти. Ако искаме да осигурим оптимална подкрепа за цялостното си здраве, включително и за кожата, е важно да включим ежедневния спорт като неизменна част от забързания ни ритъм.
В тази статия ще обърнем внимание как точно се отразяват редовните физически занимания върху кожата, ефектът в много случаи е наистина зашеметяващ. Ще разкажем също и кога е важно да сме внимателни по време на тренировка.
Ползи за кожата
В съвременния динамичен свят, в който обаче все повече часове наред оставаме статични пред компютрите, мнозина от нас търсят подходящ и ефективен начин за движение. Насочваме се към спорта и избираме своята физическа активност, мотивирани от желание за положителна промяна – подобряване на тонуса, укрепване на тялото, извайване на фигурата, по-малко килограми или дори увеличаване на мускулната маса. Сред многобройните благоприятни ефекти е и здравата, свежа и сияйна кожа.
Не е изненадващо, че видимо изглеждаме по-добре след тренировка във фитнес залата, след йога клас или джогинг. Тук своята дума казва комбинацията от детоксикация, подобрено кръвообращение и освобождаването на ендорфин, отбелязва д-р Катлийн Куук Суози, асистент професор по дерматология от Медицинския департамент към Йейлския университет.
Ето и няколко доказани ефекта на спорта върху здравето на кожата, които да ни насърчат да тренираме редовно:
По-млада и еластична кожа
Физическите занимания могат да облекчат възпаленията в организма. Как се случва това? Чрез мускулните пептиди, които се освобождават по време на тренировка в процеса на протеиновия метаболизъм, отговорни за работата на мускулните клетки. Една от основните задачи на мускулните пептиди е да активират протеиновия синтез в клетките и заложената ДНК информация в тях, подпомагайки функционирането им по най-добрия генетично заложен начин. В допълнение се наблюдава противовъзпалително действие при възпалителни кожни състояния (като розацея), диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Редовните спортни занимания подобряват цялостното усещане за кожата, стимулирайки производството на колаген и нови кожни клетки. Изследване на Университета McMaster в Онтарио, Канада доказва, че мускулните пептиди обновяват вътрешната структура на кожата, тоест правят я по-млада. Добрата новина е, че подмладяващият ефект се отключва, дори ако отскоро сме превърнали спортните занимания в навик. С други думи, никога не е късно да започнем да тренираме.
Детоксикация
Спортът е най-добрият начин да активираме процесите на физическо пречистване на всички органи и системи в организма, което автоматично се отразява и на външния ни вид. Неслучайно усещаме и кожата си чиста, жизнена и обновена.
При активно изпотяване по време на тренировка чрез редица физиологични процеси се отделя метаболитният отпадък (или т.нар. токсини) от повърхността на кожата, която е и най-големият ни външен орган, не бива да забравяме това. Заради благотворното освобождаващо влияние върху порите можем да забележим изчистване от черни точки и дори облекчаване при акне.
Подобрено кръвообращение
При редовните тренировки се стимулират кръвообращението и притокът на кислород. В резултат до клетките, включително и кожните, достигат повече хранителни вещества и енергия. Заради подобрената работа на сърцето дори най-малките капиляри биват снабдени с повече кръв. Цветът на кожата се балансира, радваме се на здрав и сияен вид.
Тук е важно да обърнем внимание на възможния ефект при чувствителна кожа, склонна към зачервяване. Заради съдоразширяващото действие и стимулирането на кръвообращението, може да се провокира временно зачервяване непосредствено след тренировка. Но не се тревожете – в тези случаи зачервяванията бързо изчезват, а ползите са дълготрайни.
При хронични кожни възпаления като розацея, обаче, трябва да подхождаме внимателно към интензивните натоварвания, тъй като състоянието може да се влоши заради засиленото кръвообращение. След тренировка е препоръчително да се нанасят подходящи серуми, които да облекчат зачервяването.
Освобождаване на стреса
Следващия път, когато се озовете в напрегната ситуация, наблюдавайте физическите усещания в тялото си и неизбежното стягане на всички лицеви мускули. Психологическият и менталният ефект върху здравето не бива да се пренебрегват, като се има предвид, че негативният стрес ни прави по-уязвими и податливи на всякакви външни влияния.
Редовните спортни занимания намаляват нивата на напрежение чрез освобождаването на хормони като ендорфин и серотонин. Всички знаем, че стресът има директно отражение върху лицето, като дори може да отключи кожни оплаквания като екзема и розацея. И още нещо много важно – когато сме по-спокойни, спим по-добре. Добрият и качествен сън е друг ключов фактор за здравето на кожата ни.
Физическите активности безспорно имат много ползи, но е важно да обърнем внимание на следните практически съвети:
- Слънцезащитата е задължителна при тренировки на открито. За предпазване на кожата от преждевременно стареене използвайте водоустойчиви продукти със SPF защитен фактор, тъй като е по-ефективен при изпотяване.
- Хидратация според типа кожа, за да не се допуска изсушаване от ниските температури навън. Избирайте кремове, които не омазняват и са водоустойчиви.
- Отстранете грима и почистете лицето си преди и след спорт, за да намалите риска от запушване на порите при изпотяване.
- Вземете мерки при раздразнения и зачервявания, провокирани от триене или натиск в комбинация с изпотяване. Използвайте подходящи средства против изпотяване за частта, подложена на този ефект.
Също така се уверете, че остават сухи сгъвките на тялото – вътрешната част на бедрата, областта под гръдния кош (при жените), ингвиналните гънки. Ако тези зони са влажни продължително време, има риск да се развие интертриго (възпаление на кожата, характеризиращо се с болезнено зачервяване).
- Почиствайте уредите във фитнеса и постелката в йога залата. Спортуването в общи пространства може да причини кожни възпаления, ако не сте достатъчно внимателни, това обаче не е причина да пропускате тренировките си.
- Вземете душ след интензивна тренировка. Не ползвайте общи кърпи и хавлии.
Грижата за здравето ни учи на първо място да поставяме себе си, следвайки индивидуалните си нужди за физическо движение, грижа за тялото и спокойствие за ума. Когато се грижим за себе си, се грижим и за кожата си.
Източници:
1 ~ Sport and skin, is there such a thing as sports creams?
https://www.lesielle.com/us/blog/sport-and-skin-is-there-such-a-thing-as-sports-creams-70
2 ~ 10 ways working out can help — and hurt — your skin:
https://www.insider.com/how-does-working-out-impact-your-skin-good-bad-ways-2019-6
3 ~ Acne and Exercise – what effect does exercise have on pimples and blackheads?
https://int.eucerin.com/acne/article-overview/acne_and_sport_510